system przeciwpożarowy

Czym jest system system pożarowy i jakie ma funkcje?

Posted on

Czy system pożarowy jest niezbędny w przedsiębiorstwie?

Dobry system przeciwpożarowy ma istotny wpływ na bezpieczeństwo firmy – i to nie bez powodu. W dzisiejszych czasach ryzyko wystąpienia pożaru jest znacznie wyższe, niż mogłoby się wydawać. Niesie on za sobą ogromne straty, nie tylko materialne straty, ale często również w ludziach. Dlatego w dzisiejszym blogu opowiemy, czym jest system zabezpieczeń przeciwpożarowych i jakie są jego funkcje.

Do czego służą systemy PPOŻ?

Jak sama nazwa wskazuje, systemy PPOŻ służą do ochrony przeciwpożarowej budynków. Mają na celu skuteczną ochronę przed powstaniem pożaru, rozprzestrzenieniem się ognia na kolejne kondygnacje, kosztownymi skutkami usunięcia rezultatów pożaru oraz stratami materialnymi. Przez to trzeba je traktować jako oszczędność w przyszłości, mimo że na początku trzeba w nie zainwestować. Oczywiście ich najważniejszym zadaniem jest chronić ludzi pracujących w danym miejscu. Dodatkowo w większych halach produkcyjnych mogą stanowić świetną alternatywę dla wentylacji. Do systemów PPOŻ zaliczają się również ściany oddzielenia przeciwpożarowego oraz drzwi ognioodporne, które zapobiegają przedostaniu się pożaru do dalszych pomieszczeń. Te elementy są w stanie znacznie przyspieszyć i ułatwić proces ewakuacji, co zwiększy szansę na uratowanie większej liczby osób.

Jakie są skutki zaniedbań?

Niestety systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych nie są traktowane przez przedsiębiorców poważnie. Jest to ogromny błąd. Prowadząc firmę, warto wiedzieć, że wszelkie zaniedbania w związku z systemami przeciwpożarowymi prowadzą do kar finansowych lub odpowiedzialności karnej w wyniku utraty przez pracowników zdrowia, lub nawet życia. Problemy finansowe wynikające z lekceważenia prawnych wymogów są tylko początkiem drogi do bankructwa. Oznacza to, że warto poświęcić wystarczająco dużo czasu i funduszy na instalację systemu PPOŻ dopasowanego do danej firmy, a co najważniejsze – do obecnych wymogów przeciwpożarowych.

Czy montaż systemu PPOŻ jest naprawdę taki ważny?

W tej kwestii warto zacząć od analizy obecnie obowiązującego prawa dotyczącego ochrony przeciwpożarowej, które zobowiązuje przedsiębiorcę do stworzenia systemu sygnalizacji pożaru oraz jego gaszenia. To kluczowa procedura, którą trzeba wykonać jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Warto pamiętać o tym, że system zabezpieczeń PPOŻ chronią oczywiście przede wszystkim ludzi, ale również dokumenty, ważne dane, sprzęt firmowy, osobiste dobra materialne pracowników i całą resztę. Montaż takowej instalacji jest więc niezbędny nie tylko w celach bezpieczeństwa, ale również z powodów prawnych. Przesadne oszczędzanie na bezpieczeństwie może skończyć się dla przedsiębiorcy i jego pracowników tragicznie.

Wbrew pozorom systemy pożarowe nie chronią tylko przed ogniem, ale również przed jego następstwami. Podczas spalania różnorodnych przedmiotów wydziela się dym, który zależnie od spalającego się tworzywa może być toksyczny. Gazy te powodują utratę orientacji, czasami także zdolności do analizy sytuacji, przez co wielu ludzi mimo prostej drogi ucieczki nie jest w stanie z niej skorzystać – dlatego tak ważną funkcję pełnią systemy PPOŻ. Warto również mieć na uwadze fakt, że dymy te utrzymują się w powietrzu nawet przez kilkanaście godzin i zwykłe wietrzenie pomieszczeń może tutaj nie wystarczyć. Systemy zabezpieczeń PPOŻ umożliwiają szybsze usunięcie toksycznych gazów z budynku.

Jako firma zajmująca się instalacją i montażem instalacji przeciwpożarowych zapraszamy na naszą stronę internetową w celu uzyskania więcej informacji. Jeśli chodzi o system przeciwpożarowy, cena jest uzależniona od rodzaju instalacji oraz wielkości budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *