system oddymiania grawitacyjnego

Jak działa system oddymiania?

Posted on

Jak działa system oddymiania grawitacyjnego?

Oddymianie grawitacyjne jest jednym z kluczowych systemów pozwalających na odprowadzenie dymu oraz ciepła z palącego się budynku. Wraz z systemami nadciśnieniowymi stanowią spójny system przeciwpożarowy. System oddymiania budynków likwiduje dym oraz gazy pożarowe, które dostają się do niektórych pomieszczeń lub klatek schodowych w czasie rozprzestrzeniania się ognia. Wówczas korytarze stają się przejrzyste, dzięki czemu ludzie mogą bezpiecznie opuścić budynek. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, jak dokładnie działają systemy oddymiania budynków i jakie korzyści płyną z ich instalacji.

Jak działa system oddymiania?

Systemy oddymiające uruchamiają się poprzez załączenie czujki dymowej, przycisku oddymiania lub pozostałych zewnętrznych urządzeń. System ten jest w pełni automatyczny. W jego skład wchodzą klapy oddymiające, kurtyny dymowe oraz otwory napowietrzające. Dobre jakościowo systemy oddymiania budynków nie tylko usuwają gazy z dróg ewakuacyjnych, ale też obniżają temperaturę w obiekcie. Dzięki temu chronią szkielet budynku oraz zwiększają bezpieczeństwo ratowników podczas prowadzenia działań gaśniczych.

Systemy oddymiania mają również za zadanie usprawnienie naturalnego ciągu w dolnych częściach budynku. Na co dzień mogą one również służyć do wentylacji pomieszczeń.

Jakie są zalety systemów oddymiania budynków?

Systemy tego rodzaju nie tylko zapewniając nam bezpieczeństwo, są skuteczne, ale również subtelne. Na co dzień nie odczuwa się ich obecności. W grawitacyjnym systemie oddymiania poszczególne jego elementy połączone są ze sobą i współpracują razem w sposób zapewniający pełną kontrolę całego systemu w obiekcie. Poszczególne komponenty systemu oddymiania dobierane są z najwyższą starannością. Najważniejsza jest ich kompatybilność z pozostałymi elementami i innymi instalacjami, w zależności od warunków technicznych budynku oraz wymagań i przepisów PPOŻ. Na rynku jest ogromny wybór takich systemów, więc bez problemu mogą wpasować się w każdą aranżację budynku. Z reguły najnowocześniejsze wzornictwo jest dosyć estetyczne, dlatego systemy wtapiają się w resztę wystroju. Systemy oddymiania budynków mogą stanowić dobrą alternatywę dla wentylacji na halach produkcyjnych i klatkach schodowych. Wymagają przeprowadzania przeglądów technicznych tylko raz w roku, więc jest to rzadziej w porównaniu do większości systemów.

Bezpieczeństwo powinno być priorytetem każdej firmy – i to niezależnie od branży, w której funkcjonuje. Dlatego tak ważną rzeczą w budynku jest system oddymiania. Pamiętajmy też, że instalacje PPOŻ chronią nie tylko ludzi, ale również sprzęt, poufne dane i dokumenty niezbędne do dalszego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Cena instalacji zależna jest od wielkości budynku, w jakim ma być zainstalowany, czyli ilości potrzebnych komponentów. Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę internetową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *